Спротив громадян в окупованому Криму
Спротив триває
Мешканці тимчасово окупованого Криму продовжують чинити опір російським окупантам, демонструючи віру в неминучу деокупацію півострова та в Україну.
Продовжуємо інформувати вас про суспільні настрої серед жителів Криму та про людей, які руйнують наративи російської пропаганди, в нашій постійній рубриці #рух_спротиву.
Росія не припиняє переслідувати жителів Криму через проукраїнську позицію та прояви української та кримськотатарської ідентичності. Щоб придушити спротив та небажання людей миритись з окупацією, рф ще у 2022 році ухвалила поправки до кримінального та адміністративного кодексів, що передбачає відповідальність за так звану “дискредитацію збройних сил російської федерації”. Показовими є такі нещодавні випадки:
Мешканка Керчі у соціальних мережах звинувачувала росію в агресії проти України. Окупанти затримали жінку та змусили просити вибачення на відео, склали протокол та відправили матеріали до незаконного "суду".
Мешканка села Чернове Курманського району у місцевому магазині критикувала окупантів, зокрема зазначила, що окупанти живуть на землі яка історично належить кримським татарам, та вживала щодо росіян зневажливу лайку. Окупанти затримали жінку, змусили просити вибачення на відео, склали протокол, направили матеріали до незаконного "суду".
Мешканка Криму в соціальних мережах створила плейлист з українських пісень. Окупанти затримали жінку, змусили просити вибачення на відео, склали протокол, і направили матеріали до так званого "суду".
Щодня свій спротив окупантам демонструють і організовані рухи спротиву, які набрали силу після повномасштабного вторгнення росії в Україну у 2022 році:
Активісти руху спротиву “АТЕШ” продовжують розвідувати військові об'єкти окупантів, зокрема активісти розвідали укріплення на західному узбережжі Криму. Також вони повідомляють, що окупанти все частіше зупиняють автомобілі та ретельно доглядають багажники та особисті речі у пошуках представників українського підпілля.
Активісти руху “Жовта Стрічка” продовжують чинити спротив окупантам в Криму, знищують примірники пропагандистських матеріалів та поширюють патріотичну символіку в окупованих містах півострова, зокрема в Сімферополі, Севастополі, Ялті та Євпаторії. Також активісти повідомляють про "віджимання" окупантами бізнесу у нелояльних росії мешканців Криму.
Активісти “Кримських бойових чайок” продовжують викривати особисті дані колаборантів та російських військових злочинців в окупованому Криму, а також повідомляють про будівництво укріплень на береговій лінії та панічні настрої серед окупантів.
Рух спротиву “Зла Мавка” продовжує вести свої щоденники, поширювати щотижневик, де розкриваються злочини окупантів, та патріотичну символіку, зокрема у Сімферополі, Севастополі, Алушті та Керчі.
Не варто забувати й про політв’язнів, які навіть в нелюдських умовах ув’язнення демонструють спротив окупаційному режиму.
Незаконно засуджений росією цивільний журналіст із Криму Рустем Шейхалієв, який перебуває у в'язниці єнісейська в в красноярському краї росії, страждає постійним високим тиском і головними болями.
Незаконно засудженого росією кримчанина Рустема Сейтхалілова етапували до виправної колонії №9 у петрозаводську в республіці карелія в росії. Повідомляють, що після прибуття його відразу помістили у штрафний ізолятор на 14 діб із невідомих причин.
Незаконно засуджена росією кримська правозахисниця і громадянська журналістка Ірина Данилович скаржиться на постійні серцеві та головні болі. Вона втратила слух на ліве вухо після отиту, крім того, вона скаржиться, що ліва сторона її тіла німіє після мікроінсульту. Данилович не отримує відповідної медичної допомоги.
Про посилення спротиву свідчать і нові незаконні адміністративні провадження в окупаційних судах Криму за статтею про так звану “дискредитацію зс рф”. Станом на 20 вересня 2024 року зафіксовано 979 випадків надходження матеріалів складених за статтею 20.3.3 Кодексу про адміністративні правопорушення російської федерації до т.зв. "судів" на території окупованого Криму та інших органів. З них у 875 випадках було винесено постанову про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу або приєднано до іншої справи за іншою статтею та винесено сукупне рішення. У 17 випадках розгляд матеріалів продовжується.
За ознакою статі 377 (43%) постанов винесено щодо жінок, та 497 (57%) – щодо чоловіків. Загалом сукупний розмір застосованих штрафів вже складає щонайменше 26,4 млн російських рублів.
Дякуємо кожному та кожній за виявлену сміливість та чітку громадянську позицію. Крим – це Україна, і ми боремося разом, щоб якнайшвидше повернути Кримський півострів під контроль України, а нашим громадянам з тимчасово окупованих територій – відчуття безпеки.
Слава Україні!
Джерело: Представництво Президента України в АР Крим