Четвертий Саміт перших леді та джентльменів
«Сьогодні Росія вбила таку дитину, як я» – із такою табличкою вийшла українська дівчинка в США. Вдячна за вчинок – потужніший, ніж дії багатьох дорослих, що зобов’язані захистити дітей в усьому світі.
Діти стають жертвами військової агресії просто зараз. Досі перед очима фото зі Львова, у якому загинули три доньки і мама, руїни «Охматдиту», у якому російська ракета відібрала в дітей медичну допомогу. А про 19 тисяч викрадених Росією дітей Україна буквально кричить.
Але бойові дії тривають у більшості регіонів світу. І коли будь-де гинуть діти, це виклик усім правам людини.
Тому першу панель четвертого Саміту перших леді та джентльменів, темою якого була безпека дітей, ми присвятили військовим загрозам. Модераторкою стала історикиня Енн Епплбом. Спікерами – воєнкорка Джанін Ді Джованні, прокурор Міжнародного суду Карім Хан, Генеральний прокурор України Андрій Костін і радниця – уповноважена Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук.
На другій панелі обговорили безпеку в родині. Від побутової жорстокості страждає до 400 мільйонів дітей – майже стільки ж, скільки від війн! Модерував тему голова Представництва ЮНІСЕФ Мунір Мамедзаде (https://www.facebook.com/munir.mammadzade). Долучилися міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович (https://www.facebook.com/OksanaZholnovych/), засновник Headspace (данської мережі центрів ментального здоров’я) і колишній Прем’єр-міністр Данії Поуль Расмуссен, Посол ООН Майкл Дуглас (https://www.facebook.com/MichaelDouglasOfficial/). І всі почули про досвід Миколи Семенюти, що 23 роки прожив в інтернаті, покинутий батьками, але довів свою дієздатність і захищає права дітей.
Безпека дітей у школі, фізична та психологічна, – третя сьогоднішня тема. В Україні цей вимір знову «підредаговано» війною: ми змушені будувати бомбосховища та налагоджувати онлайн-освіту, щоб наші діти могли розвиватися. Дякую міжнародним спікерам: директору з освіти ОЕСD Андреасу Шляйхеру, директорці Education Cannot Wait Ясмін Шеріф, Послу ЮНІСЕФ Орландо Блуму, а також за наш досвід – міністру освіти і науки України Оксену Лісовому та віцепрем’єр-міністру з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій – міністру цифрової трансформації України Михайлові Федорову.
Кібербезпека – четверта панель саміту. Вміння відрізнити правду від дезінформації – життєво важлива навичка для наших дітей. Розкрити тему допомогли комісарка ЄС Ільва Йоганссон, представники Google, Meta, Центру штучного інтелекту та заступниця міністра цифрової трансформації Валерія Іонан.
Колись наш спеціальний гість Френсіс Фукуяма назвав Україну натхненням для світу. Хочемо стати дієвим натхненням для того, щоб захист дітей нарешті запрацював.