Людям із порушенням зору
Побудовано на платформі
Повернутися до новин

Як допомогти дитині пережити втрату?

Психологічна допомога під час дії воєнного стану
26.09.2023

Біль від втрати через війну, на жаль, пережили чимало українських сімей. Як допомогти пережити втрату найменшим членам родини – ділимося порадами для батьків від Центр здоров'я та розвитку "Коло сім'ї".

  • По-перше, важливо пояснити дитині, що сталося. Знайдіть можливість бути у цей момент наодинці, використовуйте прості слова і зрозумілі пояснення. Зовсім маленьким потрібно пояснити саме поняття смерті – що відбувається, коли людина помирає. Будьте готовими до запитань, які можуть виникнути як одразу, так і згодом.
  • Можна залучити дитину до ритуалів переживання втрати. Але, звісно, ступінь залучення має бути різним залежно від її віку та обставин. Якщо дитина боїться прощатися із близькою людиною, не потрібно її силувати.
  • Дозвольте дитині проявити смуток, адже це – прояв любові до того, хто пішов. Підтримуйте – словами, обіймами, лагідним поглядом, та розділяйте її біль.
  • Пам'ятайте про потреби дитини і допоможіть їй повернутися до звичного ритму життя – із гуртками та зустрічами з друзями, коли вона буде до цього готова.
  • Допоможіть дитині берегти спогади. Можете разом створити «книгу спогадів», де розмістити фотографії, листи або малюнки. Потурбуйтеся, щоб ті ролі та завдання, які виконувала померла людина у житті дитини, виконували інші – рідні, вчителі, друзі. Це допоможе дитині адаптуватися до змін у житті.
  • Повідомте школу, друзів дитини, спортивні секції тощо, щоб її могли підтримати вчителі, друзі, наставники.
  • У родині, коли ми згадуємо померлих рідних і як вони жили, ми самі замислюємося над сенсом життя, над нашими цінностями. Це гарна практика, щоб попри сумний досвід подумати про призначення власного життя – і це важливо як для нас дорослих, так і для дітей.
  • І чи не найважливіше – потурбуйтеся про себе, щоб мати сили турбуватися про малечу.

Утім, якщо бачите, що дитина довго перебуває у стресі через втрату, якщо в неї є порушення поведінки і функціонування, потрібно звертатися по фахову психотерапевтичну та соціальну допомогу. Тут важливо діяти вчасно.

Поради підготовлено у межах ініціативи першої леді Олена Зеленська щодо створення Всеукраїнської програми ментального здоров'я.

2024 © Усі права захищено
Слідкуйте за новинами
Побудовано на платформі

Для забезпечення зручності у користуванні цим сайтом деякі сервіси використовують технологічні особливості, а саме - cookie. Таке функціональне рішення дозволить вам не вводити одну і ту ж інформацію кожен раз, коли ви повертаєтесь на цю сторінку, або переходите з однієї сторінки на іншу тощо. Залишаючись, ви даєте згоду на використання cookie.  Докладніше