Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 

Гола Пристань - місто обласного значення і одночасно - центр Голопристанського району, в межах якого громада має органи місцевого самоврядування, свою комунальну власність та свій місцевий бюджет. 

 Розташована Гола Пристань у південно-західній частині Херсонської області, на річці Конці, одному з чисельних рукавів річки Дніпро, яка має водний зв'язок з Чорним морем через Дніпробузький лиман та з обласним центром (18км річкою) - м. Херсон. Через місто проходять зручні водні та автошляхи, що єднають з містами та регіональними центрами Херсонської, Миколаївської, Одеської областей та Криму, а також транзитні автошляхи до курортних населених пунктів Чорноморського узбережжя: Скадовська, Лазурного, Більшовика, Залізного Порту та інших. Відстань від м. Голої Пристані до найближчих обласних центрів та столиці України автомобільними шляхами складає: до м. Києва – 610 км, м. Херсона – 52 км, м. Миколаєва – 110 км, м. Одеси – 250 км, Криму (м. Сімферополь) -  220 км, м. Скадовська - 55 км.

Як і кожне місто, а Гола Пристань отримала статус міста з 1958 р., а з 1923 р. - статус районного центру, має свою символіку – герб, гімн, прапор, статут територіальної громади та стратегічний план розвитку м. Голої Пристані на період з 2005 по 2015 рік, відповідно до якого пріоритетними галузями є: - відродження переробної промисловості, розвиток малого та середнього бізнесу, - розвиток туризму, - розвиток фестивального руху, - розвиток комунальних та транспортних послуг. Територія міста – 1384 га, територія міської ради – 14779 га. Населення міської ради – багатонаціональне і складає 15 700 чол. Із них 86% українці, 14% - росіяни, білоруси, молдовани, євреї, татари, поляки, корейці, цигани, німці та представники інших національностей.  Житловий фонд складається з багатоповерхових житлових будинків загальною житловою площею 54 тис.кв.м. та з 5,5 тис. індивідуальних житлових будинків садибної забудови.

Назва міста походить з далеких часів. На початку XVIIІ століття біля притоки Дніпра Конки запорізькі козаки влаштували приплав Голий Перевіз, біля якого згодом і була заснована Гола Пристань.  Довідник з історії географічних назв свідчить, що Гола Пристань заснована запорожцями на березі річки Конки в дельті Дніпра у 1709 році. У 1868 році на місці старого приплаву було збудовано земську торговельну пристань, з 1875 до 1923 років у місті працювала морехідна школа, з 1867 – пошта.

Сьогодні Гола Пристань притягує до себе подорожуючих так же магнетично, як і в ті давні часи, коли козаки своїми подвигами творили її історію. З моменту заснування, а ми вже відсвяткували свій 300-літній ювілей, Гола Пристань розквітає, оновлюється, відроджується, наслідуючи культуру й традиції наших предків. Місто багате на історичні місця та пов’язані з ними події. Візитна картка Голої Пристані - набережна, яка є центром культурно-мистецьких заходів, фестивалів. Тут розмістилися центральна альтанка з написом «Вас вітає м. Гола Пристань», арки зі сходами до самої річки, оригінальні скульптурні композиції, що з’являються щорічно, а то і двічі на рік. Не тільки численні гості нашого міста, відпочиваючі, а й самі мешканці у захваті від скульптур Дніпровських Русалок, Козака, Кавуна, Української Жаби, що  міцно тримає власний постамент.

Як і колись зустрічає приїжджих своїми вогниками-маяками капличка Святого Миколи Угодника, встановлена на історичному місці, захисника всіх подорожуючих, мореплавців. Архітектурним продовженням більш як кілометрової набережної стануть паркова зона, великий фонтан, колонади, дитячі спортивні та ігрові майданчики, міський Палац спорту, скульптура видатного полководця Суворова О.В., який відвідував Голу Пристань, під час зведення м. Херсона та мав безпосереднє відношення до перейменування Голого Перевозу(першої назви міста) на Голу Пристань.

Сьогодні з руїн підіймається Храм Святого Рівноапостольного Князя Володимира, дзвони якого сповіщали про повернення з морських походів, сходи від Храму вели до самого приплаву, де причалювали не лише козацькі чайки, а й торгові, вітрильні судна. Взимку, коли крига сковувала річку, очам відкривалося величне чаруюче видовище: біля самого пірсу шикувались вряд багатощоглові вітрильники, чекаючи початку навігації, вони поскрипували від морозу, покривалися легким сизим серпанком, що робило їх схожими на легендарні пароплави-привиди.

Слава про наше місто простувала солоними чумацькими шляхами, розтікалася всіма Дніпровськими протоками та рукавами, виходила у море разом зі шкіперами на суднах та красенях вітрильниках, неслася у простір через перший у світі бездротовий зв'язок. Бо саме у Голопристанській морській школі (тепер в цій будівлі знаходиться районна дитяча бібліотека), виховувалися найкращі спеціалісти, штурмани і шкіпера каботажного плавання, нащадки яких приборкують і нині хвилі океанів, саме з судноверфей місцевих майстрів сходили на воду красені-вітрильники, таємниці будівництва яких передавалися з покоління в покоління, і, саме звідси, у 1902 році російські винахідники Попов і Рибкін, з облаштованої радіостанції в поштовому приміщенні (тепер – це будівля міської ради, на якій розміщено барельєф Попову О.С.), оголосили на весь світ про існування Голої Пристані.

Алея Слави - музей під відкритим небом. Тут увіковічено пам'ять про трудові і бойові подвиги голопристанців: 35-ти Героїв Соціалістичної праці, Радянського Союзу, повних Кавалерів Орденів Бойової і Трудової Слави та 39-ти Заслужених працівників різних галузей виробництва, портрети яких розміщені на стелі «Гордість Голої Пристані», що продовжує поповнюватися новими іменами. Жоден населений пункт України не може пишатися такою кількістю Героїв.

Як знак великої пошани, і вдень і вночі, у свята і у будні палахкотить незгасимо «вічний вогонь», як вічний спогад про полеглих у роки Великої Вітчизняної війни. Біля Алеї Героїв з нагоди 15-ї річниці виведення військ з Афганістану 14 лютого 2004 року відкрито пам’ятник воїнам-інтернаціоналістам землякам-голопристанцям - учасникамбойових дій, що виконували свій бовий обов’язок на території дванадцяти держав світу. Споруджено пам’ятний знак на честь тих, хто ціною власного життя захистив світ від екологічного лиха – Чорнобильської трагедії.

Імідж малого міста найбільше змінюється завдяки плідній співпраці органу місцевого самоврядування і громади. Тільки завдяки благодійним внескам фізичних і юридичних осіб, пересічних городян міська рада має змогу будувати, реконструювати, облаштовувати територію міста. Про благородну справу благодійників свідчать мармурові дошки, встановлені біля кожної новобудови.

Гола Пристань, на території якої розміщено 16 об’єктів історико-культурної спадщини, багате на культурно-мистецькі заходи, фестивалі, події, започатковані за ініціативи міського голови А.П. Негри Голопристанською міською радою, виконавчим комітетом та підтримані територіальною громадою.

Щорічно з 2003 року, в першу суботу липня, Гола Пристань привітно приймає гостей на Всеукраїнському, який по суті є міжнародним, благодійному фестивалі народної творчості «Купальські зорі», в основу якого покладено феєричне народне свято Івана Купала, з усіх куточків України, ближнього і дальнього зарубіжжя: Польщі, Румунії, Німеччини, Придністров’я, Білорусії, Болгарії, Росії. Фестивальний рух згуртував близько 160 тисяч глядачів, понад 460 художніх колективів, 6 000 учасників, майже 2 000 спортсменів. У рамках фестивалю працюють виставки декоративно-ужиткового мистецтва, проходять конкурси: «Купальська красуня», «Кращий купальський віночок», «Кращий купальський оберіг», вітрильна регата, спортивні змагання з футболу, волейболу, греблі на байдарках та каное, настільного тенісу, боксу, гирьового спорту, показові стрибки парашутистів, козацькі розваги, беруть участь цілий ряд професійних артистів та творчих колективів.

 «Український кавун – солодке диво» - це ще один унікальний фестиваль Голої Пристані – кавунової столиці, бо саме тут знаходиться Інститут південного овочівництва та баштанництва Української ААН – один із організаторів і активних учасників фестивалю. Цей фестиваль, створений на основі відомого у світі бренду «Голопристанський кавун», проходить наприкінці серпня, починаючи з 2003 року. Окрім Міжнародної наукової конференції, він передбачає багато захопливих дійств: виступи місцевих артистів і гостей з різних куточків Таврійського краю, конкурси, розваги, виставку-ярмарок овочевих та баштанних культур, а головне – дегустацію і частування солодким дивом – кавунами, динями. У рамках фестивалю проходить щорічний дитячо-юнацький конкурс творчих робіт "Баштанні культури очима дітей".

Крім того, за підтримки міської ради щороку проводиться районний фестиваль дитячої творчості «Чарівна кладочка» та загальноміські конкурси : дитячий культурно-мистецький «Міс перлинка», аматорської народної творчості людей похилого віку «І молодістю повниться душа». Щедра Голопристанська земля не тільки народжує Героїв, а й плекає таланти знані не лише на Батьківщині, а й в таких європейських країнах як Польща, Франція танцювальний ансамбль «Сюрприз» Голопристанської гімназії, дует сестер Діани та Христини Вдовенків «Купальські зорі» та їх сестра, вокалістка Юлія Войс (сценічне ім’я). До послуг населення міста дитяча та районна бібліотеки, бібліотека-філія с. Білогрудового, районний Будинок культури, міський Палац культури «Сузір’я», де працює картинна галерея, музей П.О. Покришева – двічі Героя Радянського Союзу, генерал-майора авіації та етнографічний музей, кіноконцертний зал, музей старожитностей на туристичній базі «Чайка», природничий музей при управлінні Чорноморського біосферного заповідника, школа мистецтв.

Географічне розташування міста дає значну перевагу для розвитку екологічного, спортивного, рибальського туризму. Дельта Дніпра багата на острови з незайманою природою, значна частина яких входе до Нижньодніпровського національного природного парку. Одним з таких є о. Білогрудий, що знаходиться в 300 м від центру м. Голої Пристані, доступ до якого можливий лише водним шляхом. Острів має потужний рекреаційний потенціал, що сприяє розвитку екологічного туризму, розвивається міжнародний в’їзний туризм, відроджуються народні промисли. Осередком розвитку зеленого туризму в м. Голій Пристані є туристична база «Чайка», знана далеко за межами України. До послуг відпочиваючих комфортабельні кімнати, захоплююча рибалка, прогулянка на човні плавнями та протоками Дніпра, Бобровим озером, у прозорій воді якого відкриваються таємниці підводного світу, а водне плесо уквітчане ніжно-білими лілеями та жовтим лататтям, смачні, наповнені місцевим колоритом українські страви, незвичайний , під українську пісню відпочинок на сіннику.

Природа щедро обдарувала Голопристанщину. За кількістю сонячних днів не поступається Криму, її повітря густо насичене ароматом степу та рукотворних хвойних лісів, що разом з цілющими грязями і ропою Соляного озера, аналогів яким не існує у світі, екологічно-чистою, біологічно повноцінною, з підвищеним вмістом лікувальних і профілактичних речовин, продукцією овочевих і баштанних культур створює потужну лікувально-оздоровчу базу санаторію «Гопри». Ще у 1889 році завдяки чудодійним грязям і ропі Соляного озера Херсонське земство відкрило у м. Голій Пристані невелику грязелікарню, а на сьогодні – це один з кращих оздоровчих закладів півдня України з сучасною лікарсько-діагностичною базою. Висока кваліфікація лікарів та медичного персоналу водогрязелікарні сприяють успішному лікуванню захворювань кістково-м'язової, нервової системи, гінекологічних захворювань, хвороб шкіри, після проходження курсу лікування, жінки пізнають щастя материнства. Санаторій «Гопри» продовжує розвиватися, активно ведуться роботи з реконструкції його будівлі, впорядкування, благоустрою та озеленення території. Постановою Кабинету Міністрів України з 15.12.1997р. №1391 Гола Пристань віднесена до міст-куротів. Лікування та профілактика захворювань здійснюється медиками центральної районної лікарні та фельдшерського пункту с. Білогрудового. Лікарня оснащена необхідним сучасним устаткуванням та медичною технікою, лікування здійснюється за різними напрямками захворювань, працюють різнопрофільні кабінети, дві поліклініки (для дорослих та дітей), клінічна лабораторія, 3 стоматологічні лікарні, мережа аптек.

У місті працює міський стадіон «Дніпровець», дитячо-юнацька спортивна школа, шахово-шашковий клуб «Адель», побудовано та працює два спортивних майданчики (один зі штучним покриттям), облаштовано новий пляж, працює боксерський клуб «Гарт», клуб з парашутного спорту «Білочка під куполом», секція з веслування на байдарках і каное, відділення обласного центру з фізичної культури та спорту інвалідів «Інваспорт», розпочато будівництво міського Палацу спорту.  Серед спортсменів-голопристанців є переможці районних, обласних, Всеукраїнських, Міжнародних змагань, кандидати та майстри різних видів спорту.

Органи місцевого самоврядування м. Голої Пристані створюють всі умови для залучення потенційних інвесторів. Приклад тому – збудований на землях міської ради овочепереробний комплекс ФГ «Інтегровані агросистеми» став одним з найпотужніших на півдні України (245 тис. тонн томатів на рік, 1200 робочих місць). Особливо привабливими для інвесторів є землі міської ради, що дають можливість будівництва туристичної інфраструктури, лікувально-оздоровчих комплексів на о. Білогрудовому, поблизу річок Конки, Чайки та озера Соляного, будівництва житла в межах міста.

Промисловий потенціал м. Голої Пристані – незначний. Він представлений підприємствами поліграфічної галузі, будівельної, хлібозберігаючої та зернопереробної галузей, підприємством з виготовлення невеликих човнів, продукції з місцевої сировини та деревини підприємством «Голопристанське лісомисливське господарство, діяльність якого спрямована на вирощування високопродуктивних насаджень для піщаних ґрунтів Нижньодніпров'я, їх охорону та захист, задоволення потреб в деревині і продукції загального користування. Рукотворні ліси лісгоспу займають площу понад 22 тис. га. Потреба населення та суспільного виробництва в автомобільних перевезеннях задовольняють фізичні особи-підприємці, автотранспортне підприємство, автостанція, річкові перевезення – річковий порт. На території міської ради працює вісім автогазофікованих станцій.
Надаються послуги поштового, мобільного та електрозв’язку.
Послугами торгівлі та побуту городян та гостей міста забезпечують в основному, СП «Голопристанський ринок», колективне виробничо-комерційне підприємство «Побутсервіс», суб’єкти підприємницької діяльності малого і середнього бізнесу, що розвивається в місті.
На території міста працює 13 комерційних банків.
 У місті діють два комунальних підприємства: КП «Комунальник», яке займається санітарним очищенням, водопостачанням та водовідведенням, утриманням житлового фонду, освітленням, утриманням доріг міста і КП «Міськтеплокомуненерго», що надає послуги з теплопостачання. За угодою, ФГ «Серпанок» надає послуги з благоустрою та озеленення території м. Голої пристані.
До комунальної власності територіальної громади міста належать 3 дошкільні навчальні заклади, фельдшерський пункт та філія бібліотеки с. Білогрудового, стадіон «Дніпровець», Палац культури «Сузір’я».
  У місті три загальноосвітні навчальні заклади І – ІІІ ступенів, гімназія, цілий ряд позашкільних освітніх закладів та Мережа дошкільних навчальних закладів «Натхнення», до складу якої входять три дитячих комунальних садки, що працюють за різними напрямками виховання та створюють сприятливі умови для фізичного розвитку та здобуття дітьми дошкільної освіти, формування особистості, розвитку їх творчих здібностей та набуття соціального досвіду.
 На території міста розташований та успішно працює Інститут південного овочівництва та баштанництва Української академії аграрних наук.
Науковцями інституту виведено біля 50 конкурентноспроможних сортів та гібридів овочевих, баштанних культур, розроблено ефективні технології їх вирощування.
На базі інституту в рамках фестивалю «Український кавун – солодке диво» починаючи з 2005 року проводиться науково-практична Міжнародна конференція з питань селекції, технології вирощування та переробки баштанних, овочевих культур.
 Чорноморський біосферний заповідник Національної академії наук України – науководослідна та природоохоронна установа міжнародного значення, управління якої знаходиться в м. Голій Пристані. Одним із завдань заповідника є зберігання та вивчення унікальних природних комплексів.
Розвитку туристичного потенціалу, культури і спорту, освітянської галузі і місцевого самоврядування сприяє міжнародна співпраця органів міського самоврядування та територіальної громади м. Голої Пристані з територіальними громадами міст Лєчна, Люблінського воєводства (Польща), м. Чіснадіє, повіт Сібіу (Румунія), на черзі підписання угоди про співпрацю з м. Мозир (Білорусія), м.Рибниця (Придністров’я), одним із міст Молдови, Болгарії, Німеччини, США.
Угода успішно реалізується в частині неодноразового щорічного взаємообміну делегаціями із числа представників загальноосвітніх навчальних закладів міста, закладів культури, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців з метою ознайомлення і розуміння, обміну досвідом в області освіти, культури, спорту і туризму, взаємообміну досягненнями місцевого самоврядування, встановлення співробітницьких стосунків між суб’єктами економічної діяльності.
Активна робота представників органів місцевого самоврядування, підприємницьких структур, громадських організацій по програмі TACIS у рамках проекту «Тристороннє партнерство» під керівництвом навчального центру фундації «Україна-США», дала змогу розробити стратегічний план розвитку м. Голої Пристані, робота у рамках проекту USAID «Реформа місцевих бюджетів в Україні» дала можливість значно підвищити бюджет міста на 2007 рік та щорічно збільшувати його виконання. З 31.05.2006 року успішно продовжується робота щодо впровадження діяльності у рамках проекту «Муніципальна програма врядування та сталого розвитку в Україні» між ПРООН та міською радою, направлена на мобілізацію місцевих громад до активної участі у суспільному житті.
 

Ми не зводимо хмарочоси і не претендуємо на розміри мегаполісу, не забуваючи про минуле, дбаючи про майбутнє, ми будуємо наше неповторне провінційне містечко, характерною рисою якого завжди була здатність за будь-яких обставин залишатися самим собою. Саме це дає нам сили і впевненості в тому, що майбутнє Голої Пристані – це туристичне курортне місто європейського типу, відоме у світі своєю неординарністю, культурою, традиціями, природними багатствами, працьовитими, доброзичливими людьми.
 

 

 

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше.