Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

І сила, і воля, і доля

12.10.2020
14 жовтня, цей день об’єднує одразу три величні свята – Свято Покрови Пресвятої Богородиці, День українського козацтва та відносно молоде державне свято - День захисника України, усі вони дуже тісно пов'язані між собою і виникали послідовно.
З давніх-давен Божа Матір вважалася заступницею всього українського народу, покровителькою козаків та військових, які боронили нашу рідну землю від ворогів. Встановлене воно на згадку про дивовижну появу Богоматері віруючим.
За переказами, відбулося це у 910 році в Константинополі. Столицю тримали в облозі полчища ворогів, готових у будь-який момент увірватися в місто. Жителі візантійської столиці зібралися в храмі й молили Богородицю про порятунок від нападників. Матір Божа з’явилася перед людьми, почала молитися Господу, а потім вкрила їх своїм покровом (омофором), після цього вороги вже не могли побачити цих людей. Покров Богородиці захистив місто від противника, а свято стало символом заступництва Матері Божої за всіх людей.
Це свято вважається одним із найбільш шанованих в Україні. Козаки вважали Богоматір своєю заступницею від ворога, так глибоко й щиро шанували її образ, вірили у її силу й урочисто святкували цей день, що у народі закріпилася й друга назва свята – Козацька Покрова.
Мабуть, не знайдеться в Україні людини, яка б не знала про козаків. Про них складено безліч творів, книжок, знято фільмів. Про козацький рід говориться в урочистій пісні нашої держави - гімні України. Козаків можна побачити на парадах українського війська, їх зображення є на українських грошах та поштових марках. А про малого хлопця і дорослого парубка, що вміє відстояти свою честь і захистить слабшого, старого, жінку, у нас кажуть: справжній козак. Козак в уявленні українця - це звитяжний воїн, що не розлучається з шаблею, захисник Вітчизни, оборонець прав, віри, звичаїв та гідності кожного, хто живе під українським небом тавирішив все своє життя присвятити захисту України від ворогів.
В Україні козацтво з'явилося ще в чотирнадцятому столітті. Козаками ставали вільні люди, які вирішили повністю присвятити себе служінню своїй батьківщині і захисту земель. Запорізька Січ вважається першим демократичним незалежним об'єднанням, яке мало ознаки республіканського ладу. Основними принципами були свобода і рівність. Не було ні панів, ні слуг, ні бідних, ні багатих. Всі мали рівні права і обов'язки. Але така свобода не мала на увазі вседозволеність. Жорстка дисципліна і відповідальність були запорукою успіхів під час військових походів.
Козаки володіли безліччю унікальних умінь і знань. Наприклад, у них були човни - чайки, прототипи підводних човнів. Вони дозволяли підпливати до ворожих суден непоміченими, а потім раптово виринати. І, заставши противника зненацька, козаки мали перевагу в бою.
Регулярні напади на українські землі кримських татар й турків, примушували українців боронити території. Якби наші предки не вигадали якогось дієвого способу оборони, цілком ймовірно, що український народ стерли б з лиця землі. Тож, такою силою й стали козаки, які захищали не лише Україну, а й Польщу, Молдову, Угорщину й Австрію від загарбників. Козацтво ширилося й розросталося, а постійна небезпека та ймовірність раптових військових дій дуже загартувала й без того міцних воїнів.
В житті часто спостерігаємо, як сьогодення перекликається зі старовиною, адже ми повинні бути гідними спадкоємцями духовних цінностей і продовжувачами багатих традицій і славних справ предків. Саме тому День захисника України ми відзначаємо 14 жовтня, як символ нерозривного зв’язку всіх поколінь захисників України, як пам’ять про тих, хто в різний час захищав нашу землю від ворога і охороняє її зараз, коли на східних територіях країни йде боротьба за її незалежність.
Попри зміну часів і політичних систем, День захисника асоціюється насамперед з мужністю та стійкістю людського характеру, силою духу та відданістю Батьківщині.
Щиро віримо, що Пресвята Богородиця оберігає усіх нас, просимо її дарувати нам міцне здоров’я, незгасиму енергію та незламну віру, завзяття і силу до перемог, які допоможуть здолати будь-які перешкоди!
Нехай божественний покров Пресвятої Богородиці, простягнений над нами, вбереже від бід, зла та усіх негараздів!
Всевидючий наш Отче і Владико,
Тобі молюся і між всіх незгод
Тебе благаю – не покинь навіки
Вкраїнську землю і її народ.

Згаси, о Боже, між людьми всі чвари,
Спаси і вбережи від нових бід,
Щоб не зростали знову яничари,
Щоб в славі процвітав козацький рід!
За матеріалами Інтернету.
Олена Бишок, начальник архівного відділу міської ради
Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше.