ЦПД аналізує: Що стоїть за «хлопком» на кримському мосту?
Близько 4:00 17 липня російські ЗМІ повідомили, що внаслідок «надзвичайної події» на Кримському мосту було зупинено весь рух. Пабліки писвли про вибухи та серйозне пошкодження щонайменше одного прольоту мосту в районі 145-ї опори та загибель двох людей. Нині окупанти повідомили про відновлення залізничного сполучення, однак автомобільне залишається паралізованим.
В інфопросторі обговорюють різні сценарії того, що сталося з мостом.
За версією, яку активно просуває російська пропаганда, – це була диверсійна операція українських військових спецслужб. Так званий національний антитерористичний комітет рф заявив, що атаку на Кримський міст було здійснено двома українськими безпілотними надводними апаратами. Слідчий комітет росії порушив кримінальну справу за статтею «Терористичний акт».
Офіційні представники українських спецслужб інформацію про новий підрив Кримського мосту офіційно не коментують. Проте речник СБУ завуальовано пообіцяв після перемоги розкрити всі деталі щодо організації «бавовни» на Кримському мосту.
За іншою версією, інцидент у Криму може бути штучною провокацією з боку кремля, щоб обгрунтувати припинення Чорноморської зернової ініціативи. Згідно наративам, які просуваються в російський інфопростір, коридор, яким ідуть зерновози, і раніше використовувався Україною для попередніх атак морськими дронами бази Чорноморського флоту, а також для провезення вибухівки, яка згодом була задіяна під час теракту на Кримському мосту. Крім того, припинення зернової угоди суттєво зменшує поповнення українського бюджету (за оцінками експертів, унаслідок зупинки зернової угоди Україна може втрачати до $800 млн на місяць або до $10 млрд на рік).
За версією речника Української добровольчої армії «Південь» С. Братчука, в Кримський міст міг влучити «Шахед», який росіяни запускали по території України. На користь цієї версії говорить факт, що опори обвалилися саме з боку міста приморськ-ахтарськ у краснодарському краї, звідки в бік України постійно запускаються іранські дрони. Тож, ракетне ураження мосту могло стати наслідком помилки оператора БпЛА або його технічної несправності. Недарма місцева та центральна російська влада максимально засекречує обставини «надзвичайної події».
Також інцидент міг стати свідомою акцією кремля як привід посилення обстрілів цивільних об’єктів великих міст України для повернення втрачених під час українського контрнаступу позицій. У російськомовному сегменті за допомогою «ботів» розганяється справжня істерія, де начебто росіяни звинувачують Україну в теракті та вимагають від влади «рішучої відповіді». д.медведєв у звичному для нього стилі фактично закликав до вбивства вищого військово-політичного керівництва України і їх родичів. А речник російського диктатора д. пєсков заявив, що «відповіддю» на нібито атаку по Кримському мосту стане досягнення всіх цілей так званої «спеціальної військової операції».
Які б не були причини інциденту на Кримському мосту, вже зараз можливо оцінити його наслідки.
Для росії друга за рік атака на один із символів режиму путіна остаточно зруйнувала віру росіян у спроможність влади забезпечити їхню безпеку та повністю зірвала курортний сезон на півострові. Ба більше, оперштаб краснодарського краю запропонував тим, хто їде в Крим, користуватися «альтернативним маршрутом» по окупованим територіям України – через Маріуполь, Мелітополь і Бердянськ, тобто фактично через зону бойових дій. Зокрема, туристам пропонують скористатися мостом у Чонгарі, нещодавно теж обстріляному ЗСУ. Подібні пропозиції викликали шквал обурень у телеграм-каналах, росіяни просто знущаються над російською владою та мінтрансом рф, який це запропонував.
Заява д. пєскова про вихід росії із зернової угоди нестиме москві великих дипломатичних витрат і погіршення відносин з лідерами країн Африки, Латинської Америки та Азії, які втратять можливість отримувати зерно за доступними цінами.
Для України пошкодження конструкцій мосту в певній мірі порушило логістичний шлях постачання російської військової техніки як на окупований півострів, так і вглиб материкової України. Порушення руху через міст змушує росію постачати свої війська в Крим і на південь України сухопутними шляхами через південь України, які потрапляють у зону ураження українських ракет. Без сумнівів, така ситуація створює потенційні переваги в ході наступальних дій ЗСУ.
Незалежно від причетності України до нічного підриву Кримського мосту, слід очікувати, що росія продовжить атакувати критичну та цивільну інфраструктуру України усією наявною в неї зброєю, зокрема забороненою. Спроможність рф за рахунок інтенсифікації обстрілів змінити ситуацію на фронті залежить від низки обставин – від постачань Україні сучасної зброї та авіатехніки до морального духу бійців ЗСУ.
Джерело: Центр протидії дезінформації