Прямуємо правильним шляхом!

17.11.2016

 

Наприкінці жовтня у місті Єревані (Вірменія) зібралося понад 350 представників центральних, регіональних та місцевих органів влади країн Східного партнерства – Азербайджану, Білорусі, Вірменії, Грузії, Молдови та України. Всі вони приїхали, щоб взяти участь у конференції високого рівня на тему "Сприяння сталому розвитку країн Східного партнерства", присвяченій 20-річчю місцевого самоврядування в Республіці Вірменія. Разом із 120 представниками міст України на конференції був присутній також міський голова Голої Пристані Олександр Бабич та наш партнер, голова ХОГО "Регіональна рада підприємців" Федір Барулін.

Серед питань, які розглядалися на конференції, були 19 демонстраційних проектів із енергозбереження. Беручи до уваги обмежені можливості малих і середніх муніципалітетів країн Східного партнерства з фінансового та технічного забезпечення реалізації Плану дій зі сталого енергетичного розвитку (ПДСЕР), Європейський Союз через Програму CoM-DeP підтримав 22 підписанта Угоди мерів з п'яти країн в процесі впровадження ними зазначених проектів. Всі вони спрямовані на підвищення енергоефективності муніципальної інфраструктури - термореновації будівель, модернізацію систем центрального опалення, транспорту, вуличного освітлення, водопостачання та очисних споруд.

В Україні реалізується 11 таких проектів. Серед них – "Впровадження економічно-доцільної моделі сталого енергетичного розвитку теплопостачання на прикладі міста Гола Пристань", який розпочався у минулому році у нашому місті. Проект передбачає термомодернізацію і впровадження енергоефективних заходів в школі № 1 та дитячому садку № 1 «Олімпієць» з заміщенням природного газу біопаливом на котельні, яка обігріває ці заклади. Загальна вартість проекту – 881 863 євро, із них 700 000 євро – грантові кошти Європейського союзу, а співфінансування у розмірі 181 063 євро виділено з бюджету міста.

Демонстрація проектів стала важливим засобом обміну досвідом не лише між містами України, а й між державами Східної Європи.

Крім того, на конференції у представників Голої Пристані була можливість поспілкуватися із Командою підтримки, що складається з міжнародних експертів. Ця команда надає консультативну допомогу реалізаторам проектів протягом всього періоду їх впровадження шляхом залучення до цього процесу власного експертного потенціалу, проведення тренінгів, вебінарів і консультацій, а також надання рекомендацій з питань загального та технічного характеру. Голопристанський міський голова Олександр Бабич та голова ХОГО "Регіональна рада підприємців" Федір Барулін мали змогу розглянути проблемні питання із Долинським міським головою, головою Асоціації Енергоефективних міст України Володимиром Гараздом, керівником команди підтримки Програми ЄС "Угода мерів – Демонстраційні проекти" (CoM-DeP ST) Яном Едвіном Ваандерсом,  експертом по револьверним фондам команди підтримки CoM-DeP Дмитром Сакалюком, ключовими експертами команди підтримки CoM-DeP Максимом Верещаком та Лешеком Каспровичем. Представники Голої Пристані наполягали на тому, щоб розпочати впровадження проекту і після детального обговорення дійшли єдиної думки, що на сьогодні немає перешкод для його реалізації.

Тож уже у цьому році буде оголошено тендер на закупівлю обладнання і матеріалів по переобладнанню котельні №7 та модернізації мереж. Це – відповідальність міської ради та її фінансування. Дійшли згоди у всіх питаннях і представники ХОГО "Регіональна рада підприємців", які вже у квітні розпочнуть роботу з повної термосанації ЗОШ №1.

Грантова підтримка – важливий механізм демонстрації можливостей впровадження різноманітних проектів, покликаний продемонструвати приклад і заохотити муніципалітети до реалізації заходів із енергоефективності. Європейська практика – впровадження таких проектів за допомогою кредитування під 3-5% річних або ж по револьверному фонду. Це неодноразово наголошувалося під час різноманітних конференцій та семінарів. Українські муніципалітети, в деякому роді, бояться працювати з кредитними та інвестиційними фінансуванням, не розуміючи того, що інвестиції в енергоефективність - це створення передумов для енергетичної незалежності. Єдино правильний напрямок розвитку країни – енергозбереження і саме цим шляхом прямує Гола Пристань.

Як наголосив Олександр Володимирович, поїздка до Вірменії та участь у конференції була вдалою і, сподіваємося, що ми достатньо скоро відчуємо її результати. 

 

Наталья ЯРОВА.

Напишіть свій комментар
Ваше ім'я
E-mail (не буде опублікований)
Сайт
* Текст повідомлення
Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.


Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше.