Як в Голій Пристані святкували Дні енергії

05.10.2015

Отож, діло було так… Десь у далекому 1709 році на березі річки Конка у дельті Дніпра запорізькі козаки влаштували приплав Голий Перевіз, де згодом і облаштувалося маленьке містечко Гола Пристань. З давніх-давен людей цікавить звідки походить ця чудернацька назва і чого ж ця пристань називається «голою». Місцеві мешканці розповідають багато легенд про історію заснування і назви міста, та, насправді, таке ім’я місто отримало завдяки «голій» місцевості на якій воно засновано, вода та пісок ось і все що було.

Дивлячись на сьогодення Голої Пристані важко уявити, що саме передувало цій перлині південного побережжя. 26 вересня місту виповнилося вже 306 років. За цей час Гола Пристань зазнала кардинальних змін. Сьогодні це курортне місто обласного значення з розвинутою інфраструктурою, фестивальна столиця Херсонщини та, в недалекому майбутньому, енергонезалежне місто. Багато у чому, це заслуга мера міста – Анатолія Негри, який на цій посаді ще з 1998 року. За час його управління місто визначило для себе стратегічний вектор розвитку – енергоефективність та енергонезалежність. Центр міста вже освітлено світлодіодними ліхтарями, впроваджено енергоефективні заходи в дитячих  садках №1 і №2, міські котельні в основному переобладнано на біопаливо, йде підготовка до утеплення та впровадження енергоефективних заходів у школі №1.

19 лютого 2014 року Анатолій Негра зробив вагомий крок для розвитку Голої Пристані – була підписана форма приєднання до потужної європейської ініціативи  «Угода Мерів». Усього за пів року ТОВ «Регіональна енергосервісна компанія» за підтримки фахівців Асоціації «Енергоефективні міста України» і офісу «Угода Мерів – Схід», розробила План Дій Сталого Енергетичного Розвитку (ПДСЕР) для міста.

26 грудня 2014 року стало ще на одну радісну подію більше для Голої Пристані - між Європейським Союзом, представленим Представництвом Європейського Союзу в Україні та Херсонською обласною громадською організацією «Регіональна рада підприємців» (ХОГО «РРП») підписано контракт, із загальним бюджетом 881 863.00 Євро, на реалізацію Проекту «Впровадження економічно-доцільної моделі сталого енергетичного розвитку теплопостачання на прикладі теплового району міста Гола Пристань», що є одним з ключових етапів реалізації ПДСЕР. В рамках реалізації цього проекту під час святкування Дня міста ХОГО «РРП» проводила Дні сталої енергії.

Дні енергії проводяться для популяризації енергозбереження серед населення. Адже навіть впроваджуючи найсучасніші енергоефективні технології з використанням альтернативних джерел енергії недбале ставлення до енергоресурсів споживачів, тобто нас з вами, може все спустити нанівець. Кожен житель нашої планети має усвідомити, що глобальне потепління це не якийсь міф, це сьогоднішні реалії і лише спільними зусиллями ми можемо це зупинити. Пам’ятайте, кожного разу вимикаючи світло де воно не потрібне, зменшуючи температуру в приміщення хоча б на один градус, приймаючи душ замість ванни ви робите крок до збереження майбутнього.

Це всього крапля в океані, скажете ви, але що тоді є океан, якщо не безліч крапель?

Жителі Голої Пристані та гості міста активно приймали участь у заходах з нагоди Днів сталої енергії. З обіду на набережній міста було не проштовхнутися.

              

Студенти та викладачі Херсонського національного  технічного університету кафедри електротехніки електроенергетики і фізики привезли до Голої Пристані розробки та винаходи енергоефективного обладнання з використанням відновлювальних джерел енергії. Серед експонатів виставки були водні та повітряні геліоколектори, фотоелектричні елементи, макет вітроагрегату, лабораторна установка, що перетворює енергію вогню на електричну енергію та ще багато чого цікавого. Найбільшу увагу отримала дипломна робота випускниці кафедри Марини Ященко – макет енергоефективного будинку.

Офіційне представництво компанії ATMOSFERA у Херсоні також організувало виставку енергозберігаючого обладнання з використанням альтернативної енергетики, зокрема фотоелектричні системи та геліосистеми для гарячого водопостачання. В спектр послуг компанії входить як проект, так і технічне, сервісне та гарантійне обслуговування. На стендах було представлено як вживу працює система. Зі своєї практики директор  представництва компанії у Херсоні Денис Оніщук розповів, що великим попитом користуються геліосистеми для гарячого водопостачання, особливо у курортній прибережній зоні де потреба у гарячій воді є сезонною, оскільки збільшується приток туристів. За словами Дениса Оніщука термін окупності геліосистеми для пансіонату складає 1 рік, а далі – безкоштовна гаряча вода.

На набережній міста були встановлені контейнери для збору відпрацьованих батарейок. Дехто і взагалі не знав, що батарейки не можна викидати у звичайні урни. Гості та жителі міста цікавилися де ще є пункти прийому батарейок. Дуже активно до цієї акції долучилися й дітлахи. Ми всі маємо пам’ятати, що одна пальчикова батарейка, викинута в сміттєве відро, забруднює важкими металами до 20 квадратних метрів землі або 400 літрів води. Батарейки підлягають спеціальній утилізації! Перехожим роздавали мотиваційні листівки, які спонукали приносити відпрацьовані батарейку до пунктів утилізації.

Надвечір було організовано безперервний показ відеороликів на тему енергоефективності та енергозбереження. Проходячи повз екран люди зупинялися та з цікавістю переглядали підготовлені відеоматеріали. Не забули тут і про найменших слухачів, спеціально для них були підготовлені мультиплікаційні ролики. Дітвора уважно вслуховувалася в кожне слово, подекуди навіть тягнучи за руки своїх батьків поближче до екрану. Дуже важливо виховувати з малку енергоощадну поведінку, аби підростаюче покоління більш бережно відносилася до ресурсів нашої планети. А мешканці міста та гості отримували розроблені фахівцями брошури з порадами щодо скорочення споживання енергії та води у себе вдома.

               

Прогулюючись набережною та насолоджуючись невимовною красою побережжя голопристанці та гості міста мали можливість ознайомитися та приєднатися до ще однієї вагомої події, що має на меті привернути увагу лідерів нашого світу до кліматичних проблем сьогодення.  «Збережи своє майбутнє!» - саме ця фраза змушувала перехожих зупинитися біля плакату, який закликав приєднатися до Національного кліматичного маршу, який відбудеться 29 листопада за декілька годин до наймасштабнішого за останнє десятиліття кліматичного саміту. Якщо вас непокоїть глобальна зміна клімату, що вже добралась і до України, якщо вам набридло фінансувати монополістів, що займаються видобутком викопних джерел палива, якщо ви піклуєтесь про майбутнє своїх нащадків та усього живого, що ще лишилося на нашій планеті заходьте на сайт www.avaaz.org та долучайтеся до усього світу у боротьбі за майбутнє в якому ері викопного палива прийде кінець. На сайті ви зможете знайти захід, що буде відбуватися поблизу вас. Не будьте байдужими, це торкнеться кожного!

Вже традиційно під час святкування Дня міста урочисто вітають і нагороджують жителів та поважних гостей Голої Пристані. Цього року серед них був і Федір Барулін, голова правління ХОГО «РРП», провідний фахівець ТОВ «Регіональна енергосервісна компанія», який був нагороджений медаллю «За вагомий внесок у розвиток міста». Під час нагородження Анатолій Негра доповів, що за підрахунками виконкому, команда фахівців під керівництвом Федора Баруліна залучила в місто більш як 18 мільйонів гривень інвестицій в енергоефективність. Саме за його сприяння та підтримки Гола Пристань долучилася до «Угоди Мерів». Цей тандем є одним з яскравіших прикладів в Україні успішного співробітництва у сфері енергоефективності. На їхньому рахунку вже багато спільно реалізованих проектів і вони навіть не думають зупинятися. Під час свого вітального слова Федір Барулін сказав – «В мене є мрія, аби Гола Пристань стала повністю енергонезалежною» і вони, разом Анатолієм Негрою, впевнено йдуть до її здійснення.

 

 Ірина Яремко,

прес-секретар ХОГО «Регіональна рада підприємців»

 

Напишіть свій комментар
Ваше ім'я
E-mail (не буде опублікований)
Сайт
* Текст повідомлення
Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.


Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше.