Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

100-річчя від дня створення мережі архівних установ Херсонської області

01.04.2021

 


 
2 квітня 2021 року виповнюється 100 років від дня створення мережі архівних установ Херсонської області. Початок організації архівної справи поклало розпорядження Херсонського повітового виконкому від 2 квітня 1921 року про створення особливої архівної комісії з вилучення та утилізації документів дореволюційних установ. До складу комісії входили представники видавництва, музею, відділу народної освіти та робітничо-селянської інспекції, вона перебувала в підпорядкуванні Миколаївської губернської архівної комісії і здійснювала виявлення й облік документів установ, які існували до 1917 року. Поява комісії привернула увагу громадськості до проблем збереження історичної пам’яті народу.
У 1922 році керівництво архівною справою перейшло до Одеського губернського архівного управління. З жовтня 1926 року у Херсоні розпочало свою діяльність округове архівне управління, з 16 вересня 1930 року округове архівне управління почало діяти як місцеве.
З 1932 року Херсонське місцеве архівне управління реорганізувалось у державний історичний архів, підпорядкований Одеському обласному архівному управлінню. Обласна мережа архівних установ поповнилась новоутвореними районними та міськими архівами.
За актом від 12 травня 1938 року Херсонський державний історичний архів було передано Миколаївському обласному архівному управлінню, яке у серпні 1939 року було реорганізоване в архівний відділ Миколаївського обласного управління НКВС. Реорганізації були викликані змінами в адміністративно-територіальному поділі України.
Після звільнення Херсонщини від німецьких загарбників і утворення Херсонської області з квітня 1944 року розпочав свою діяльність Державний архів Херсонської області. Архівні установи перебували у системі МВС до 1960 року, архівний відділ УМВС у 1960 році було перетворено в архівний відділ виконкому Херсонської обласної ради, а з жовтня 1988 року – ліквідовано, його функції управління архівною справою були поєднані із завданнями державного архіву області. З 2004 року мережу архівних установ області доповнили трудові архіви.
У Державному архіві Херсонської області зберігається величезна за обсягами документальна спадщина та сконцентровано документи, що висвітлюють історію Херсонщини з 1721 року до сучасності. Кожен бажаючий має можливість ознайомитися з необхідними архівними матеріалами.
В міських, районних, відомчих архівах Херсонщини зберігаються тисячі документів, що нараховують сотні тисяч листів текстів, фотографій, кіно - і фотоматеріалів, і котрі щорічно поповнюються новими, мовою архівіста, «одиницями збереження».
Архівна служба пройшла довгий і складний шлях і вже сьогодні вона потужна і розвинута, це і зібрання метричних книг, в яких зберігаються дореволюційні відомості про народження, смерть та шлюби мешканців десятків сіл Херсонської області. В них можна, без сумніву, віднайти коріння свого родоводу. І величезний архівний фонд Херсонської креслярні – установи, що займалась межуванням земель на Півдні України. У справах цього фонду зафіксовані дати заснування багатьох населених пунктів Херсонщини.
Вкладають свою долю у загальноархівну справу і працівники архівного відділу міської ради, своєю кропіткою працею забезпечують формування та збереження документів Національного архівного фонду та історичної пам’яті нашого краю.
Напередодні 100-річного ювілею від дня створення мережі архівних установ Херсонської області вітаємо всіх фахівців, які працюють на архівній ниві, забезпечують єдиний порядок роботи у сфері комплектування, збереження і використання архівних документів. Бажаємо плідної професійної діяльності, успіхів у складній справі, невтомної енергії, наснаги та позитиву!
 
За матеріалами Державного архіву Херсонської області та Інтернету.
Олена БИШОК, начальник архівного відділу міської ради




Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше.