Не паліть листя! Давайте дихати чистим повітрям!

07.11.2019

 Традиційно восени люди згрібають опале листя та спалюють його, не задумуючись над тим, якої шкоди це завдає здоров'ю та довкіллю.

Лікарі попереджають про ризики для здоров'я, а екологи б'ють на сполох: це призводить до забруднення повітря, води та ґрунту, а також зникнення певних видів тварин.
Фахівці з Держпродспоживслужби стверджують, що часто люди не надають ваги цьому питанню, а варто було б. Адже тліюче листя виділяє чадний газ, який блокує постачання кисню до тканин організму.
Також при спалюванні виділяється бензопірен, що може викликати у людини рак. З димом у повітря виходять діоксини - одні з найотруйніших для людини речовин.
При спалюванні однієї тонни рослин, у повітря потрапляє близько 30 кілограмів шкідливих речовин, і все це потрапляє на нашу шкіру та в легені.
За словами лікарів, таке спалювання виділяє отруйні гази, може бути джерелом алергії та впливає на імунну систему. В першу чергу, страждають люди похилого віку, діти та вагітні жінки. При згорянні виділяється вуглекислий газ та оксид азоту. Це може викликати бронхоспазми, алергію, кашель, задуху. Дим від багаття має у 350 разів більше шкідливих речовин, ніж дим від куріння.
Спалення призводить ще й до забруднення атмосфери, води та ґрунту. Небезпека полягає і в тому, що це може перерости у неконтрольоване горіння.
Під час згоряння тонни рослинних залишків у повітря вивільняється приблизно 9 кг мікрочастинок диму. До його складу входять окиси азоту, чадний газ, важкі метали та низка канцерогенних сполук.
Крім того, при спаленні руйнується ґрунтовий покрив і всі поживні речовини, які є в ґрунті: з листям згорають зимуючі корисні комахи, руйнується ґрунтовий покрив; знищується насіння і коріння рослин; пошкоджуються нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння.
Також спалювання трави і листя збільшує промерзання ґрунту у 2-4 рази.
Міністерство екології закликало компостувати рослинні рештки та удобрювати ними ґрунт.
Законодавство України забороняє це робити. Проте розмір штрафу за таке порушення занадто малий, тому люди, особливо в селах, продовжують масово палити.
Так, стаття 77.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає штрафи за "самовільне випалювання рослинності або її залишків" від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Тобто за такі дії можна отримати штраф від 340 до 1 360 гривень, а якщо це роблять підприємці, то від 850 до 1 700 гривень.
За матеріалами BBC Ukraine
Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше.