Утримання зелених насаджень в м. Гола Пристань

04.02.2019

    

Останнім часом, на сторінках соціальних мереж серед жителів міста так і просто небайдужих людей, мешканців інших населених пунктів, набуло широкого обговорення питання видалення зелених насаджень в місті.
З метою надання об'єктивної інформації та проведення роз'яснення щодо обов'язків власників зелених насаджень здійснювати відповідні заходи щодо їх утримання, відділ житлово-комунального господарства, благоустрою, охорони навколишнього природного середовища та інфраструктури виконавчого комітету Голопристанської міської ради інформує.
Зелені насадження є елементом об’єктів благоустрою населеного пункту, порядок їхнього утримання регулюється Правилами утримання зелених насаджень у населених пунктах України, а також, Законом України «Про благоустрій населених пунктів». 
Відповідно до статті 28 вказаного Закону, охороні та відновленню підлягають усі зелені насадження в межах населених пунктів під час проведення будь-якої діяльності, крім зелених насаджень, які висаджені або виросли самосівом в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв.
Однак важливо зазначити, що зелені насадження в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв повинні видалятися своєчасно, тобто до досягнення кореневою шийкою дерева товщини 5 см. В протилежному випадку вони також підлягають охороні і видаляються в загальному порядку, передбаченому Порядком видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах.
Законодавством передбачені конкретні випадки видалення зелених насаджень. Зокрема, зелені насадження видаляються у зв'язку з досягненням деревом вікової межі або аварійним, сухостійним станом.
Порівняно з лісовим деревом, міське має значно меншу лунку, тобто місце під кроною, через неї дерево отримує вологу, повітря та здійснює обмін речовин. Оскільки дерева у місті зазвичай мають менші лунки, вони більш обмежені в ресурсах, це у свою чергу відіграє вирішальну роль у швидкому погіршенні їх стану.
Для запобігання випадків травмування жителів нашого міста під час злив та сильного вітру, пошкодження автомобілів чи іншого майна, дахів будівель, електромереж повинна здійснюватися аварійна обрізка дерев, що включає обрізання сухих та аварійних гілок, а за необхідності всього дерева. 
Обрізанню підлягають практично всі види дерев, які мають сухі чи аварійні гілки, суховершинність, ознаки ураження хворобами, а також ті, що погіршують видимість дорожніх знаків і засобів регулювання дорожнього руху чи можуть призвести до пошкодження повітряних ліній електропередач тощо.
По м. Гола Пристань досить розповсюдженим деревом є тополя, вона добре приживається, швидко росте, має великий об'єм листя, проте в умовах міста це дерево під час свого цвітіння часто спричинює незручності жителям, схильним до алергії, у вигляді великої кількості пуху. Є в цього дерева ще один недолік - воно крихке і при сильних поривах вітру чи обмерзанні, може обламуватися. 
Слід зазначити, що Правилами утримання зелених насаджень не допускається садіння деревних порід з низько опущеною кроною та низько звисаючими гілками (плакучі форми верби, шовковиці, ясена, горобини тощо), таких, які засмічують пішохідні доріжки плодами (робінія, шовковиця тощо), дають кореневі відгалуження (тополя канадська, біла тощо), таких, що мають неприємний запах (бархат амурський);
Крім того, відстань між деревами в рядових насадженнях на вулицях для ширококронних високорослих дерев має складати 8-10 метрів, середньорослих - 6-8 метрів, низькорослих (до 10 м) - 4-5 метрів.
Загалом, тополя більше підходить для парків, але не зовсім зручна для жвавих вулиць в межах населених пунктів. Вікова межа тополі при ідеальних умовах та догляді становить до 45 років, а в умовах клімату нашого регіону, близьким знаходженням поверхневих вод, піщаним ґрунтом, неправильній посадці та систематичного порушення умов догляду, такий вік скорочується до 25 років. 
Санітарне обрізання дерев повинно здійснюватися регулярно. Відповідно до Правил утримання зелених насаджень крони швидкорослих порід дерев (акації, тополі, берези, верби) у місцях, де потрібно зберігати певну висоту і форму, обрізують щороку та один раз у 2-4 роки має проводитися санітарне обрізання крон у повільнорослих дерев (в'язу, дубу і липи). Проте, через відсутність достатнього фінансового ресурсу місцевого бюджету досить тривалий час (більше 15-ти років) не здійснювалося санітарне обрізання зелених насаджень у місті, що призвело до збільшення аварійних дерев, а це в свою чергу вплинуло на зростання кількості звернень фізичних і юридичних осіб з приводу необхідності термінового попередження можливих нещасних або аварійних випадків, пов'язаних з небезпекою падіння сухих гілок чи самих дерев. Так у 2014 році з цього приводу до виконавчого комітету звернулись 4 заявника, а протягом 2015 - 2018 років – понад 70 заявників. 
Відповідно до Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, для отримання дозволу на видалення зелених насаджень фізична особа (житель міста, користувач земельної ділянки тощо) або юридична особа (балансоутримувач, комунальне підприємство, приватне підприємство тощо) звертається до міської ради із заявою про видалення зелених насаджень.
Після надходження вказаної заяви утворюється комісія, до складу якої входять представники заявника або власника майна або земельної ділянки (користувача), виконавчого комітету міської ради, територіального органу Держекоінспекції, комунального підприємства «Гопри-Водоканал» - балансоутримувача зелених насаджень по м. Гола Пристань.
Комісія визначає стан зелених насаджень, вказаних у заяві на видалення зелених насаджень, та приймає рішення щодо здійснення заходів із санітарної обрізки чи видалення обстежених дерев.
Балансоутримувачем зелених насаджень у 2018 року розпочато роботу з омолодження дерев та їх санітарної обрізки. Так Порядком утримання зелених насаджень визначено, що омолодження можна здійснювати шляхом спилювання стовбурів дерев (особливо берези, верби білої, граба, клена ясенелистого, липи, осики, тополі тощо) до самого пенька. Ця операція спричиняє швидкий і рясний ріст кореневої порослі, з якої можна формувати одно- або багатостовбурне дерево.
Одночасно владою міста здійснюються заходи не лише з омолодження дерев, а й з озеленення міста. Так з початку 2017 року відповідно до затвердженого Плану природоохоронних заходів проводяться заходи з озеленення міста Гола Пристань із широким залученням громадськості (депутатів, членів виконавчого комітету, ветеранських організацій, тощо). На вулицях міста, а також на території шкіл та дошкільних навчальних закладів висаджено саджанці дерев таких порід, як липа, платан, клен, дуб та різних кущів і квітів. В 2017 році закуплено та висаджено саджанців кущів і дерев 402 шт., у 2018 році – 283 шт. В 2019 році планується закупити посадкового матеріалу на суму до 60,0 тис. грн та висадити його з залученням небайдужих жителів міста та учнівської молоді. 
На жаль, в нашому місті є мешканці, які усвідомлюючи, що для вирощування молодих дерев потрібно дуже багато часу, все ж таки, на жаль, здійснюють вандалізм, обламуючи крони молодих дерев, а іноді витягуючи їх із корінням. 
Тож сподіваємося на свідомість громадян у питанні збереження навколишнього середовища і, маємо надію, що спільними зусиллями ми зможемо покращити стан існуючих зелених насаджень та озеленити молодими деревами місто Гола Пристань. Виконавчий комітет Голопристанської міської ради запрошує всіх бажаючих долучитися до робіт з наведення санітарного стану та озеленення, які будуть проводитися цього року у Дні довкілля та благоустрою міста.

 

   

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше.