Конференція «Муніципалітети за сталий розвиток»

28.11.2018

   22-23 листопада у конгрес-холі київського готелю «Президент» розпочала роботу конференція високого рівня «Муніципалітети за сталий розвиток», організаторами якої стали три проекти і програми, що фінансуються Європейським Союзом: «Угода мерів – Схід» (CoM-East), «Угода мерів – Демонстраційні проекти»(CoM-DeP) та «Мери за економічне зростання» (E4EG). Її учасниками стали майже чотири сотні представників органів центральної, регіональної та локальної влади, координаторів та структур  підтримки Угоди мерів країн Східного Партнерства – Азербайджану, Білорусі, Вірменії, Грузії, Молдови та України.

  Угода мерів – провідна ініціатива, започаткована Європейським Союзом, що охоплює місцеві та регіональні органи влади, які беруть на себе добровільні зобов’язання підвищувати енергоефективність та нарощувати використання відновлювальних джерел енергії на своїх територіях. Проект налічує понад 350 підписантів. Більшість міст-підписантів розробили та затвердили Плани дій сталого енергетичного розвитку до 2020 року, у яких визначено основні завдання у напрямі енергозбереження та план заходів щодо їх досягнення. Від виконавчого комітету міської ради міста Гола Пристань в роботі Конференції взяв участь міський голова Олександр Бабич. 
 З вітальними словами до численної аудиторії звернулися Віце-прем’єр-міністр України Геннадій Зубко, Міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак і заступник міського голови м.Києва Петро Пантєлєєв, а вступну промову виголосив директор Групи підтримки України Генерального директорату з сусідства та розширення Єврокомісії (DG NEAR) Петер Ваґнер. Спікери наголосили на ролі стратегічного підходу до розвитку регіонів і міст, а також вмілого поєднання і взаємного доповнення державної політики, локальних стратегій та програм міжнародної технічної допомоги у сталості розвитку громад, в тому числі і у царині енергоефективності та захисту від змін клімату.
Відразу після першої пленарної сесії її учасники вийшли до представників ЗМІ, а на сцені конгрес-холу розпочалася дискусійна панель «Роль ОМС у сталому розвитку», до участі у якій запрошено Заступника Держсекретаря з питань регіонального розвитку Міністерства захисту довкілля та регіонального розвитку Латвії Айварса Драудіньша, старшого економіста Світового Банку Остіна Кілроя, Виконавчого директора національної Асоціації ОМС Грузії Давіта Мелуа, міського голову Житомира Сергія Сухомлина та Генерального секретаря Європейської Асоціації Місцевої Демократії (ALDA) Антонеллу Вальморібду. За модерації менеджера Програми місцевого економічного розвитку Фонду Western NIS Enterprise Ірини Озимок панелісти обговорили чинники (економічні, політичні, соціальні), необхідні для забезпечення місцевого сталого розвитку.
 Уряд України і підписанти Угоди Мерів об’єднали зусилля для підготовки і реалізації регіональних планів дій зі сталого енергетичного розвитку та боротьби зі зміною клімату. Відповідне рішення було прийнято під час конференції «Муніципалітети за стале зростання», яка в ці дні відбувається у Києві.
 Міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак подякував колегам з ЄС.
«Угода Мерів справді об`єднала місцеві, регіональні та національні органи влади країн Східного партнерства у їх прагненні розвивати регіональну політику на основі принципів сталої енергетики, зменшення залежності від викопного палива та боротьби зі зміною клімату. Відтереп Мінприроди виконуватимемо функції національного координатора Угоди мерів в Ураїні», - сказав Він.
Міністр також нагадав, що через три тижні буде рівно три роки як світовою спільнотою, в тому числі і Україною, було прийнято нову глобальну Паризьку кліматичну угоду.
«Мені приємно відзначити, що Україна є активним учасником цього світового процесу. Ми одними з перших завершили процес ратифікації Паризької угоди та разом з усім світом працюємо над напрацюванням її правил та механізмів, які мають бути прийняті на Конференції ООН в Катовіце в грудні цього року», - сказав Міністр.
Остап Семерак також додав, що за цей період у сфері зміни клімату у нашій внутрішній політиці було багато зроблено.
 Зокрема, прийнято Концепцію реалізації державної кліматичної політики до 2030 року, План заходів для її виконання, Україна увійшла у першу десятку країн світу, які розробили та подали у Секретаріат ООН Стратегію низьковуглецевого розвитку до 2050 року, прийнято Енергетичну стратегію та ще ряд важливих документів. Усі вони містять цілі та заходи, які нам потрібно реалізувати вже в найближчі роки.
За словами Міністра виконати всі ці завдання можливо якщо об’єднаємо зусилля органів центральної виконавчої та законодавчої влади, органів місцевого самоврядування, громадськості та науки.

Програма ЄС «Угода мерів – Демонстраційні проекти» (CoM-DeP) започаткована для невеликих (до 200 тис. населення) міст-підписантів загальноєвропейської ініціативи «Угода мерів» для впровадження Планів дій зі сталого енергетичного розвитку та клімату. Програма фінансується Європейським Союзом та надає підтримку 22 Підписантам з країн Східного партнерства у процесі реалізації ПДСЕРК.

В Україні впроваджуються 11 демонстраційних проектів у містах Вознесенськ, Гола Пристань, Долина, Жмеринка, Жовква, Конотоп, Краматорськ, Мена, Нововолинськ, Самбір, Славутич.

Проекти спрямовані на: впровадження енергоефективного вуличного освітлення, модернізацію громадського транспорту, модернізацію систем теплопостачання, термомодернізацію будівель. Кожним містом підписано з Європейською Комісією грантові угоди.

Гола Пристань долучилась до європейської ініціативи у лютому 2014 року. За пів року ТОВ «Регіональна енергосервісна компанія»  розробила План дій сталого енергетичного розвитку (ПДСЕР) для  міста. Основними цілями до 2020 року Гола Пристань для себе визначила: - зменшити споживання енергії на 47018,51 МВт, що на 20% менше порівняно з базовим (2011) роком;

- зменшити викиди вуглекислого газу в атмосферу на 14745,2 тонн еквівалента, що на 30% менше по порівняно з базовим (2011) роком;

 - використовувати на 22% більше енергії з відновлюваних джерел.

 Проект зосереджений на термомодернізації теплового району, до якого входять школа №1, дитячий садок №1 та котельня, що опалює ці заклади. У 2017 році основні роботи були зосереджені на школі та реконструкції котельні. У 2018 році завершені роботи по утепленню фасаду школи, замінені вікна та двері на металопластикові, проведена реконструкція системи опалення. Проведена модернізація котельні і розпочаті роботи із заміни теплотрас до входу в школу та садочок.  Проект реконструкції внутрішньої системи опалення в Голопристанській школі №1 вже пройшов Державну будівельну експертизу. Очікуємо, що до 2020 року вся система централізованого опалення буде модернізована згідно економічно доцільної моделі, та будуть впроваджені ще 4 теплових райони, що зменшить викиди СО2. В свою чергу, це приведе до значної економії фінансових ресурсів за рахунок економії енергії та до виконання зобов’язань взятих на себе містом згідно «Угоди Мерів».

Досвід, отриманий під час реалізації такого масштабного проекту, як «Впровадження економічно-доцільної моделі сталого енергетичного розвитку теплопостачання на прикладі теплового району міста Гола Пристань», важко переоцінити. Це не тільки величезний плюс для Голої Пристані на шляху до енергетичної незалежності міста, а й можливість тиражування успішних практик для всієї країни.

 
 
 

 
Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше.