Випускний «Демократичної школи»

05.07.2017

 


Одразу після  шкільного випускного вечора, 29-30 червня в місті Києві відбулася підсумкова «випускна» Всеукраїнська конференція Програми «Демократична школа». Починаючи з березня 2016 року 32 школи із різних областей України за підтримки тренерів Програми реалізовували проекти й запроваджували комплекс заходів із демократизації навчально-виховного процесу, шкільної культури та врядування в школі. У конференції взяли участь 170 осіб – представники 30 шкіл, які брали участь у Програмі упродовж 2016-2017 років (представники педагогічного колективу чи адміністрації школи, громади, учнів та батьки), тренери і партнери Програми, запрошені гості і преса. Команду Голопристанської загальноосвітньої школи №4 представляли директор школи Наталія Плотнікова, представник громадськості Наталія Фемич та представник учнівського самоврядування, учениця 9 класу Христина Веремко.

Дні, проведені в Києві, були дуже насичені. 29 червня учасників конференції вітали Павло Хобзей, заступник міністра освіти і науки України, Олександр Ярема, заступник міністра молоді і спорту України, Уле Т.Горпестад, Посол Норвегії в Україні, Мортен Енберг, Представник Генерального Секретаря Ради Європи, Глава Офісу Ради Європи в Україні, Анна Перона-Ф’єльдстад, виконавчий директор, Європейський центр ім.Вергеленда (Норвегія), Ірина Сабор, керівник програми, Європейський центр ім.Вергеленда, Христина Чушак, національний координатор програми «Демократична школа».

Декілька реплік із диспутів:

«Ми відходимо від штампів, якими прикривалися раніше, відсовуючи включення молодих людей в активне громадянське і суспільне життя. Молодь – це не наше майбутнє, вона – наша сьогодення, – каже заступник міністра молоді і спорту Олександр Ярема. – І дуже важливо зараз їм показувати і давати інструменти, розповідати про відповідальність і давати їм можливість брати цю відповідальність на себе».

«11 липня – знакова дата для освітян – у Парламенті відбудеться голосування нового Закону «Про освіту». Реформа «Нової української школи» здійсниться лише тоді, коли  зміниться парадигма. Учитель не буде вчити предмету, ми будемо вчити дитину вчитися. Ось основне завдання нової школи, - говорить Павло Хобзей, заступник міністра освіти і науки України».

«Нібито всі знають про інтерактивні методи, прагнуть бути хорошими демократичними вчителями, але часто немає уявлення, який педагог є демократичним. Зараз це змінюється. Раніше в голові вчителя нерідко існувала думка, що демократія і хаос — це пов’язані речі. І вчителі боялися, що якщо давати учням більше свободи, це призведе до погіршення дисципліни, успішності. Тепер таких побоювань менше. Педагоги вчаться більше довіряти учням», — констатує Христина Чушак, національний координатор програми «Демократична школа».

Надзвичайно тепла атмосфера панувала під час виставки-ярмарки успішних практик «Як змінити школу». Команди поділилися досвідом успішних демократичних перетворень, встановили контакти, домовилися про подальші спільні дії. Наша школа представила 5 «добрих практик», але найбільше всіх зацікавив досвід щодо створення шкільного учнівського об’єднання «Шкільне лісництво «Дубок». Ми ознайомили присутніх із процедурою укладання Угоди про співпрацю з Голопристанським міським центром дитячої та юнацької творчості та Голопристанським лісовим господарством. Розповіли про перші здобутки, а вони чималі – за рік роботи юні лісники отримали 4 грамоти Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України. Учасники конференції, представники посольства Норвегії відзначили планомірну, систематичну роботу шкільного лісництва.

Потім відбулися дискусії в групах на тему: «Навчаємося жити в демократичному суспільстві: створення безпечного та демократичного навчального середовища у школі». А потім наша команда працювала у запропонованих групах –  я обрала «Демократичний процес прийняття рішень в школі», Наталії Фемич  було цікаво попрацювати в групі «Партнерство з батьками», а Христина Веремко обрала «Шкільне самоврядування».

Чудовим завершенням дня був прийом учасників програми «Демократична школа» у посольстві Норвегії. Щирість та доброзичливість норвежців зачарувала та надихнула на нові ідеї.

30 червня для педагогічних працівників була організована урочиста презентація збірки  80 вправ «Громадянська відповідальність»: практика інтеграції освіти для демократичного громадянства і прав людини у оновлених навчальних програмах для 5-9 класів. Робота над посібником триматиме до середини липня, після чого матеріали будуть розміщені на сторінці Європейського Центру ім. Вергеланда.

Урочисто, демократично та душевно відбулося закриття та вручення сертифікатів. 

Ми дуже вдячні організаторам Програми «Демократична школа» за можливість долучитися до важливої справи розвитку демократії в навчальному середовищі. На думку прийшли слова Ліни Костенко:

І все на світі треба пережити, І кожен фініш – це, по суті, старт,

І наперед не треба ворожити, І за минулим плакати не варт.

Звичайно, на цьому педагогічний колектив школи не зупиниться. Ми стартуємо в епоху шалених можливостей і перетворень, ми будемо виховувати нових громадян і з ними будувати нову розвинену країну. Ми не будемо скаржитись і скиглити, бо ми знаємо ЯК це зробити! І з 1 вересня 2017 року ми спрямуємо свої сили в іншому напрямку.

Наталія ПЛОТНІКОВА, директор Голопристанської ЗОШ №4


Напишіть свій комментар
Ваше ім'я
E-mail (не буде опублікований)
Сайт
* Текст повідомлення
Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.