Об’єднуватися чи не об’єднуватися?

18.05.2017

Таке питання стояло 5 травня на порядку денному громадського обговорення у формі громадських слухань щодо ініціювання добровільного об’єднання територіальних громад міста Гола Пристань та села Стара Збур’ївка. Цього дня кіноконцертна зала міського Палацу культури "Сузір’я" була вщерть заповнена голопристанцями та гостями міста – представниками Старозбур’ївської та Новозбур’ївської сільських рад. І не дивно, адже питання об’єднання територіальних громад наразі надзвичайно актуальне і є вимогою часу.

Крім жителів міста, депутатів міської, сільської та районної рад, посадових осіб органів місцевого самоврядування, керівників підприємств, установ та організацій, на зборах були присутні помічник Народного депутата України Федора Негоя Іван Левкович, радник голови Херсонської ОДА Віктор Багатюк, Старозбур’ївський сільський голова Віктор Маруняк та виконавчий директор Херсонського регіонального відділення АМУ Лариса Оленковська.

Головуючим на слуханнях був ініціатор добровільного об’єднання територіальних громад, очільник Голої Пристані Олександр Бабич. Він зазначив, що близько двох років тому в Україні розпочалась і нині продовжується реформа децентралізації, яка передусім передбачає створення спроможних територіальних громад. Це поняття визначено у Методиці формування спроможних територіальних громад:

Спроможна територіальна громада - територіальні громади сіл (селищ, міст), які в результаті добровільного об’єднання здатні самостійно або через відповідні органи місцевого самоврядування забезпечити належний рівень надання послуг, зокрема у сфері освіти, культури, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального господарства, з урахуванням кадрових ресурсів, фінансового забезпечення та розвитку інфраструктури відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Це значить, що після об'єднання спроможні громади повинні мати як фінансову, так і кадрову можливість забезпечити надання різноманітних послуг населенню, а їхня якість має бути не гіршою, ніж до об'єднання (тобто, в районі). Для цього необхідно буде в таких громадах створити відповідні відділи, сектори, забезпечити їх кадровим та фінансовим ресурсом.

У нашому місті на сьогодні вже створені такі служби, комунальні підприємства та заклади. Вони забезпечені кваліфікованими кадрами і надають якісні послуги населенню Голої Пристані, тож у разі об’єднання жителі громади матимуть можливість користуватися всіма благами, якими нині користуються містяни. Це адміністративні, соціальні, житлово-комунальні, послуги в галузі освіти та культури. Жителі об’єднаної територіальної громади матимуть можливість користуватися також закладами та підприємствами, які функціонують в місті. Це Голопристанський міський центр фізичного здоров'я населення "Спорт для всіх", комунальна установа "Голопристанський міський Палац культури "Сузір'я", комунальний заклад "Голопристанська дитяча школа мистецтв", комунальний позашкільний заклад "Голопристанський міський Центр дитячої та юнацької творчості", комунальні підприємства "Міськтеплокомуненерго" та "Гопри-Водоканал" тощо.

Фінансовий ресурс на утримання відповідних структур та комунальних закладів у міському бюджеті вже закладений. 

Як зазначив очільник міста, наразі об’єднання – процес добровільний. І, безперечно, виграють від реформування ті громади, які прорахували економічну доцільність та ефективність, зрозуміли необхідність такого об'єднання, від якої вони матимуть зиск. Сьогодні лише за умови саме добровільного об’єднання можна створити насправді спроможну територіальну громаду, яка буде якісно виконувати свою функцію і не залежати від допомоги держави.

Такою громадою, як наголосив Олександр Володимирович, може стати ОТГ міста Гола Пристань та села Стара Збур’ївка. За прорахунками економістів та фінансистів міської та сільської рад, таке об’єднання є обґрунтованим і економічно доцільним.

Мер привів присутнім позитивні сторони та перспективи зазначеного союзу, розрахунки величин соціальних послуг, які за перспективним планом припадатимуть на 1 людину:  

Назва територіальної громади

Чисельність наявного населення (тис.чол.)

Власні і закріплені доходи з урахуванням ПДФО (тис.грн.)

на 1 людину за рахунок власних і закріплених доходів припадають соціальні послуги (тис.грн.)

Голопристанська міська рада

14,895

51956,0

 

 3,488

Старозбур'ївська сільська рада

2,473

3965,4

1,603

Новозбур'ївська сільська рада

7,927

5500,0

1,441

Із даних, зазначених у таблиці, видно, що при об'єднанні міста та села Стара Збур’ївка соціальні послуги в тис.грн. на 1 людину будуть набагато вище, ніж при об'єднанні навіть із Новою Збур’ївкою.

 Підтримали мера і представники депутатського корпусу міської та районної рад, голова Старозбур’ївської сільської ради і голопристанці, які у режимі "відкритого мікрофону" мали можливість висловити свої міркування з приводу теми слухань.

Звісно, не всі позитивно поставились до ініціювання такого об’єднання. Деякі присутні взагалі не розуміли, для чого воно потрібне, внаслідок чого виникало багато непорозумінь.

Безліч запитань з’являлося у жителів Старої Збур’ївки. Їх цікавили відповіді щодо статусу села, податків і зборів, які вони будуть сплачувати при об'єднанні, розмір земельних ділянок, які перебувають у користуванні селян, плата за воду тощо. Дезінформація, яка поширювалася селом останнім часом, породжувала серед старозбур’ївчан невпевненість та страх у питанні об'єднання – про це розповіла присутнім секретар Старозбур’ївської сільської ради Ольга Расторгуєва.

Міський голова розвіяв цей страх посиланням на норми Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад", ч.3 ст.4 якого визначає, що добровільне об’єднання територіальних громад не призводить до зміни статусу населених пунктів як сільської чи міської місцевості. Це означає, що село та місто, які увійдуть в об'єднану територіальну громаду, не змінять свого статусу і залишаться селом та містом. А отже, всі ті пільги, податки, збори та інші ресурси, визначені законодавством для села та міста, залишаться незмінними.

Секретар сільської ради також зазначила, що хоче, аби Стара Збур’ївка була перспективною і мала потенціал для розвитку, а не занепаду. І наостанок додала, що перспективу для села бачить лише в об'єднанні з містом.

Деякі зі старозбур’ївчан намагалися переконати голопристанців, що не бажають об’єднуватися з містом, а хочуть створити спільну громаду зі своїми сусідами – селом Нова Збур’ївка. На це сільський голова Старої Збур’ївки Віктор Маруняк зазначив, що його громада має від об’єднання з містом певний зиск як в економічному, так і в соціальному плані. Цю думку підтримують більшість представників депутатського корпусу сільської ради. Звичайно, у селі є свої підбурювачі, але на них ніхто не звертає уваги.

Наостанок голопристанцям залишилося відповісти на запитання і проголосувати – "Підтримати чи ні ініціювання добровільного об’єднання територіальних громад міста Гола Пристань та села Старої Збур’ївки?". Жителі нашого міста зробили свій вибір: майже одноголосно (194 із 197 присутніх) проголосувати на підтримку даної ініціативи. І вже наступним етапом стане винесення цього питання на чергове засідання сесії Голопристанської міської ради.

Наприкінці зустрічі міський голова Олександр Бабич, користуючись нагодою, запросив дітей Старої Збур’ївки краще ознайомитися із містом Гола Пристань  і відсвяткувати разом День захисту дітей, який відбудеться 1 червня.

 

Наталья ЯРОВА. Фото автора.

Фотозвіт

 

Напишіть свій комментар
Ваше ім'я
E-mail (не буде опублікований)
Сайт
* Текст повідомлення
Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.